Chaos tool suite (ctools) (7.x-1.0) - en to fi translation catalogue (375 entries)

en: Home
fi: Etusivu

en: Title
fi: Otsikko

en: Body
fi: Sisältö

en: Pages
fi: Sivut

en: context
fi: konteksti

en: Status
fi: Tila

en: Delete
fi: Poista

en: Operations
fi: Toimenpiteet

en: Content
fi: Sisältö

en: Value
fi: Arvo

en: Type
fi: Tyyppi

en: Author
fi: Tekijä

en: List
fi: Lista

en: Actions
fi: Toimenpiteet

en: Cancel
fi: Peruuta

en: Description
fi: Kuvaus

en: Language
fi: Kieli

en: Read more
fi: Lue lisää

en: Enable
fi: Ota käyttöön

en: Disable
fi: Poista käytöstä

en: Access control
fi: Pääsynhallinta

en: Disabled
fi: Ei käytössä

en: Enabled
fi: Käytössä

en: Comments
fi: Kommentit

en: Yes
fi: Kyllä

en: No
fi: Ei

en: Go
fi: Mene

en: Login
fi: Kirjaudu

en: Edit
fi: Muokkaa

en: Size
fi: Koko

en: Search
fi: Etsi

en: Reset
fi: Palauta oletusarvoihin

en: None
fi: Ei valittu

en: Comment form
fi: Kommenttilomake

en: User contact form
fi: Käyttäjän yhteydenottolomake

en: Weight
fi: Paino

en: Center
fi: Keskellä

en: Depth
fi: Syvyys

en: Category
fi: Kategoria

en: Settings
fi: Asetukset

en: Name
fi: Nimi

en: Import
fi: Tuo

en: Export
fi: Vie

en: Taxonomy term
fi: Luokittelutermi

en: Back
fi: Takaisin

en: Label
fi: Tunnus

en: Preview
fi: Esikatselu

en: Save
fi: Tallenna

en: Help
fi: Ohje

en: Default
fi: Oletus

en: Summary
fi: Yhteenveto

en: Update
fi: Päivitä

en: Top
fi: Ylhäällä

en: Small
fi: Pieni

en: Large
fi: Suuri

en: Views
fi: Näkymät

en: Access
fi: Pääsy

en: Add
fi: Lisää

en: View
fi: Näytä

en: Path
fi: Polku

en: Vocabularies
fi: Sanastot

en: Display
fi: Näyttö

en: Node type
fi: Solmun tyyppi

en: Menu
fi: Valikko

en: results
fi: tulokset

en: search
fi: hae

en: Keywords
fi: Avainsanat

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Paths
fi: Polut

en: User
fi: Käyttäjä

en: Continue
fi: Jatka

en: Configure
fi: Määrittele

en: Error
fi: Virhe

en: Contact
fi: Ota yhteyttä

en: Node
fi: Solmu

en: Are you sure you want to delete %title?
fi: Haluatko varmasti poistaa kirjoituksen %title?

en: All
fi: Kaikki

en: Submit @name
fi: Lähetä @name

en: Date format
fi: Päivämäärän muoto

en: Page title
fi: Sivun otsikko

en: Block
fi: Lohko

en: Override title
fi: Ohita otsikko

en: Pager ID
fi: Sivutuksen ID

en: Override URL
fi: Ohita osoite

en: If this is set, override the View URL; this can sometimes be useful to set to the panel URL
fi: Mikäli valittuna, ohitetaan näkymän osoite. Tämä on välillä hyödyllistä paneelin osoitetta määritettäessä

en: Bottom
fi: Alhaalla

en: Taxonomy terms
fi: Luokittelutermit

en: User picture
fi: Käyttäjän kuva

en: Breadcrumb
fi: Murupolku

en: Site name
fi: Sivuston nimi

en: Site slogan
fi: Sivuston iskulause

en: Inline
fi: Avoin

en: Custom
fi: Oma

en: Vocabulary
fi: Luokittelu

en: Vocabulary ID
fi: Sanaston ID

en: Term
fi: Termi

en: Term ID
fi: Termin ID

en: Term name
fi: Termin nimi

en: Overridden
fi: Ohitettu

en: Mode
fi: Tila

en: Normal
fi: Normaali

en: Advanced
fi: Edistyneet

en: Up
fi: Ylös

en: Medium
fi: Keskiverto

en: System
fi: Järjestelmä

en: Terms
fi: Termit

en: General
fi: Yleiset asetukset

en: All views
fi: Kaikissa näkymissä

en: Base
fi: Ydin

en: Align
fi: Sisennä

en: Basic
fi: Perusasetukset

en: List type
fi: Listan tyyppi

en: Role
fi: Rooli

en: User login
fi: Kirjautuminen

en: String
fi: Merkkijono

en: Case
fi: Pien/Iso kirjain

en: Exists
fi: On olemassa

en: Argument
fi: Argumentti

en: Anonymous
fi: Anonyymi

en: <All>
fi: <Kaikki>

en: Clone
fi: Kloonaa

en: Normal menu item
fi: Normaali valikkoelementti

en: Down
fi: Alas

en: Arguments
fi: Argumentit

en: Operator
fi: Operaattori

en: Order
fi: Järjestys

en: Basic settings
fi: Perusasetukset

en: Node template
fi: Solmumalli

en: Term description
fi: Termin kuvaus

en: Operation
fi: Toimenpide

en: Sort by
fi: Lajittele

en: Created date
fi: Luontipäivä

en: Rules
fi: Säännöt

en: Regular expression
fi: Säännöllinen lauseke

en: Authoring information
fi: Julkaisutiedot

en: Hidden
fi: Piilotettu

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
fi: Kirjoita kullekin riville yksi Drupalin polku. Tähti (*) toimii jokerimerkkinä. Esimerkiksi polku %blog tarkoittaa blogisivuja ja %blog-wildcard jokaista henkilökohtaista blogia. Etusivu on %front.

en: Change
fi: Muuta

en: Edit term
fi: Muokkaa termiä

en: Tokens
fi: Merkit

en: Token
fi: Muuttuja

en: Node title
fi: Solmun otsikko

en: Search results
fi: Hakutulokset

en: Your search yielded no results
fi: Haku ei tuottanut tuloksia.

en: Front page
fi: Etusivu

en: unlimited
fi: rajoittamaton

en: Activity
fi: Aktiivisuus

en: Publishing options
fi: Julkaisuasetukset

en: First
fi: Ensimmäinen

en: Configure block
fi: Lohkon asetukset

en: Second
fi: Sekunti

en: Entity
fi: Kokonaisuus

en: Fixed
fi: Kiinteä

en: Revert
fi: Palauta

en: Greater than
fi: Suurempi kuin

en: Less than
fi: Pienempi kuin

en: Left
fi: Vasemmalla

en: Right
fi: Oikealla

en: open
fi: avoin

en: Style
fi: Tyyli

en: Changed
fi: Muuttunut

en: Menu settings
fi: Valikon asetukset

en: Color scheme
fi: Värivalikoima

en: Relationships
fi: Suhteet

en: Basic information
fi: Perustietoa

en: Parent menu item
fi: Ylätason valikkoelementti

en: Jump Menu
fi: Ponnahdusvalikko

en: Themes
fi: Teemat

en: Loading...
fi: Lataa...

en: Tabs
fi: Välilehdet

en: Storage
fi: Tallennus

en: Apply
fi: Käytä

en: Bold
fi: Lihavoitu

en: PHP Code
fi: PHP-koodi

en: Relationship type
fi: Relaation tyyppi

en: Menus
fi: Valikot

en: Above
fi: Yläpuolella

en: Third
fi: Kolmas

en: Fourth
fi: Neljäs

en: Fifth
fi: Viides

en: Form
fi: Kaavake

en: Permission
fi: Käyttöoikeus

en: Italic
fi: Kursivoitu

en: Language neutral
fi: Kielineutraali

en: Contexts
fi: Kontekstit

en: Loading
fi: Lataa

en: Miscellaneous
fi: Sekalainen

en: Argument type
fi: Argumentin tyyppi

en: Context
fi: Konteksti

en: Book navigation
fi: Kirjan navigaatio

en: !a comments per page
fi: !a kommenttia per sivu

en: Pager
fi: Sivutus

en: Identifier
fi: Tunnistin

en: Unordered
fi: Järjestämätön

en: Ordered
fi: Järjestetty

en: User profile
fi: Käyttäjäprofiili

en: Maximum depth
fi: Enimmäissyvyys

en: Taxonomy vocabulary
fi: Luokittelusanasto

en: Close window
fi: Sulje ikkuna

en: Add @type "@context"
fi: Lisää @type "@context"

en: Edit @type "@context"
fi: Muokkaa @type "@context"

en: Enter a name to identify this !type on administrative screens.
fi: Syötä ylläpitosivuilla !type tunnistamiseen käytettävä nimi.

en: Keyword
fi: Avainsana

en: Enter a keyword to use for substitution in titles.
fi: Syötä otsikoiden substituutiossa käytettävä avainsana.

en: Ignore it; content that requires this context will not be available.
fi: Hylää se; sisältöä joka vaatii tämän kontekstin ei ole tarjolla.

en: If the argument is missing or is not valid, select how this should behave.
fi: Valitse toimintatapa jos argumentti puuttuu tai ei validoidu.

en: Argument @count
fi: Argumentti @count

en: Context @count
fi: Konteksti @count

en: Show all
fi: Näytä kaikki

en: Panel settings
fi: Paneelin asetukset

en: Unknown context
fi: Tuntematon konteksti

en: No context
fi: Ei kontekstia

en: You may use %keywords from contexts, as well as %title to contain the original title.
fi: Voit käyttää avainsanoja %keywords konteksteista samoten kuin %title sisällyttääksesi alkuperäisen otsikon.

en: Context %count
fi: Konteksti %count

en: Module name
fi: Moduulin nimi

en: Enter the module name to export code to.
fi: Syötä moduulin nimi johon koodia siirretään.

en: Panel
fi: Paneelit

en: Invalid node
fi: Kielletty solmu

en: Sixth
fi: Kuudes

en: Fixed argument
fi: Kiinteä argumentti

en: Use pager
fi: Käytä sivustusta

en: More link
fi: "Lisää" linkki

en: Link title to view
fi: Linkitä otsikko näkymään

en: Provide a "more" link that links to the view
fi: Tarjoa "lisää" linkki joka linkittyy näkymään

en: Display feed icons
fi: Näytä syötteiden kuvakkeet

en: Send arguments
fi: Lähetä argumentteja

en: Deleted/missing view @view
fi: Poistettu/puuttuva näkymä: @view

en: Book parent
fi: Kirjaisäntä

en: Adds a book parent from a node context.
fi: Lisää kirjaisännön solmun kontekstista.

en: Immediate parent
fi: Välitön isäntä

en: Top level book
fi: Ylätason kirja

en: Term from node
fi: Termi solmusta

en: Adds a taxonomy term from a node context; if multiple terms are selected, this will get the "first" term only.
fi: Lisää luokittelutermin solmun kontekstista; jos useita termejä on valittuna se hakee ainoastaan ensimmäisen termin.

en: Term parent
fi: Termin isäntä

en: Adds a taxonomy term parent from a term context.
fi: Lisää isäntätermin termin kontekstista.

en: Top level term
fi: Ylätason termi

en: Machine name
fi: Koneluettava nimi

en: Locked
fi: Lukittu

en: Finish
fi: Valmis

en: Underline
fi: Alleviivattu

en: Unordered list
fi: Järjestämätön lista

en: Create @name
fi: Luo @name

en: Widgets
fi: Widgetit

en: Row
fi: Rivi

en: Book outline
fi: Kirjan hierarkia

en: Revision information
fi: Version tiedot

en: Tab weight
fi: Välilehden painoarvo

en: Logged in user
fi: Kirjautunut käyttäjä

en: Justify
fi: Tasaa molemmat reunat

en: Break lock
fi: Poista lukitus

en: Current user's language
fi: Tämänhetkisen käyttäjän kieli

en: Default site language
fi: Sivuston oletuskieli

en: No language
fi: Ei kieltä

en: Build mode
fi: Rakennustila

en: Items per page
fi: Merkintöjä sivua kohti

en: No menu entry
fi: Ei valikkoa

en: Normal menu entry
fi: Normaali valikkoelementti

en: Menu tab
fi: Valikkovälilehti

en: Default menu tab
fi: Oletusvalikkovälilehti

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item.
fi: Jos olet valinnut normaalin välilehden, syötä elementin otsikko

en: Insert item into an available menu.
fi: Syötä elementti olemassaolevaan valikkoon.

en: Menu selection requires the activation of menu module.
fi: Jos valitset menun sinun on aktivoitava Drupalin menu-laajennus.

en: The lower the weight the higher/further left it will appear.
fi: Mitä pienempi painoarvo, sitä enemmän vasemmalle elementti sijoittuu.

en: If creating a parent menu item, enter the title of the item.
fi: Jos olet luomassa ylätason valikkoelementtiä, syötä elementin otsikko.

en: If the parent menu item is a tab, enter the weight of the tab. The lower the number, the more to the left it will be.
fi: Mikäli ylemmän tason valikkoelementti on välilehti, syötä välilehden painokerroin. Mitä matalampi luku, sitä enemmän vasemmalle elementti sijoittuu.

en: - All -
fi: - Kaikki -

en: Contact form
fi: Yhteydenotto

en: Search form
fi: Hakulomake

en: Styles
fi: Tyylit

en: The item has been deleted.
fi: Sisältö on poistettu.

en: The name of the site.
fi: Sivuston nimi.

en: CTools CSS Cache
fi: CToolsin CSS-välimuisti

en: The CTools CSS cache directory, %path could not be created due to a misconfigured files directory. Please ensure that the files directory is correctly configured and that the webserver has permission to create directories.
fi: CToolsin CSS-välimuistihakemistoa %path ei voitu luoda väärin asetetun tiedostohakemiston takia. Varmista, että tiedostohakemistosi on asetettu oikein ja että Web-palvelinohjelmistolla on oikeus luoda hakemistoja.

en: Unable to create
fi: Luonti epäonnistui

en: All criteria must pass.
fi: Kaikkien kriteereiden on täytyttävä.

en: Only one criteria must pass.
fi: Vain yhden kriteerin on läpäistävä.

en: Broken/missing access plugin %plugin
fi: Puuttuva/rikkinäinen pääsy-plugin %plugin

en: Unable to create CTools CSS cache directory. Check the permissions on your files directory.
fi: CToolsin CSS-välimuistihakemiston luominen epäonnistui. Tarkista tiedostohakemistosi oikeudet.

en: In code
fi: Koodissa

en: Enabled, title
fi: Käytössä, otsikko

en: No variant found.
fi: Variantteja ei löytynyt.

en: Administrative title
fi: Ylläpidollinen otsikko

en: The name of this page. This will appear in the administrative interface to easily identify it.
fi: Sivun otsikko. Otsikko näytetään ainoastaan ylläpitoliittymässä sivun tunnistamiseksi.

en: The machine readable name of this page. It must be unique, and it must contain only alphanumeric characters and underscores. Once created, you will not be able to change this value!
fi: Sivun koneluettava nimi. Nimen on oltava uniikki ja aakkosnumeerinen. Nimeä ei voi muuttaa jälkikäteen!

en: Administrative description
fi: Ylläpidollinen kuvaus

en: A description of what this page is, does or is for, for administrative use.
fi: Sivun kuvaus (tarkoitus jne) ylläpidolliseen tarkoitukseen.

en: That name is used by another page: @page
fi: Nimi on jo toisen sivun @page käytössä

en: Page name must be alphanumeric or underscores only.
fi: Sivun on oltava aakkosnumeerinen tai ainoastaan alaviivoja.

en: That path is currently assigned to be an alias for @alias. This system cannot override existing aliases.
fi: Polku on tällä hetkellä käytössä olemassaolevalle aliakselle @alias. Järjestelmä ei voi ohittaa olemassaolevia aliaksia.

en: Substitutions
fi: Substituutiot

en: Panel pages can be used as landing pages. They have a URL path, accept arguments and can have menu entries.
fi: Paneeleita voidaan käyttää laskeutumissivuina. Niillä on URL osoite ja ne voivat vastaanottaa argumentteja, niillä voi myös olla valikkolinkki.

en: Panel page
fi: Paneelisivu

en: Go to list
fi: Mene listaan

en: Selection rules
fi: Valintasäännöt

en: Control the criteria used to decide whether or not this variant is used.
fi: Valintasäännöt sen päättämiseksi, käytetäänkö varianttia vaiko ei.

en: Add additional context objects to this variant that can be used by the content.
fi: Lisää ylimääräisiä konteksti-olioita tähän varianttiin kontekstin käytettäväksi.

en: This panel will be selected if @conditions.
fi: Tämä paneeli valitaan ehdoilla @conditions.

en: This panel will always be selected.
fi: Tämä paneeli valitaan aina

en: Selection rule
fi: Valintasääntö

en: Panel: @title
fi: Paneeli: @title

en: Administrative title of this variant.
fi: Variantin ylläpidollinen otsikko.

en: (start from last values)
fi: (alkaen viimeisistä arvoista)

en: Manage pages
fi: Ylläpidä sivuja

en: Searched %type for %keys.
fi: Haettiin %type avaimille %keys.

en: That path is already in use. This system cannot override existing paths.
fi: Polku on jo käytössä. Järjestelmä ei voi ohittaa olemassaolevia polkuja.

en: CTools PHP requirements
fi: CToolsin PHP vaatimukset

en: CTools requires certain features only available in PHP 5.2.0 or higher.
fi: CTools vaatii tiettyjä ominaisuuksia jotka ovat saatavilla vain PHP versio 5.2.0:sta ylöspäin.

en: Unable to create CTools styles cache directory @path. Check the permissions on your files directory.
fi: CToolsin CSS-välimuistihakemiston @path luominen epäonnistui. Tarkista tiedostohakemistosi oikeudet.

en: Feed icons
fi: Syötteen kuvakkeet

en: Missing plugin
fi: Puuttuva plugin

en: Stylizer
fi: Stylisoija

en: Custom style
fi: Kustomoitu tyyli

en: Custom ruleset
fi: Kustomoitu sääntöryhmä

en: ruleset
fi: sääntöjoukko

en: Ruleset
fi: Sääntöjoukko

en: rulesets
fi: sääntöjoukot

en: Rulesets
fi: Sääntöjoukot

en: Reverse (NOT)
fi: Käänteinen (NOT)

en: Edit @plugin %title
fi: Muokkaa @plugin %title

en: Enabled, name
fi: Käytössä, nimi

en: This will appear in the administrative interface to easily identify it.
fi: Tämä näkyy ylläpitoliittymässä tunnistamisen helpottamiseksi.

en: A @plugin with this name already exists. Please choose another name or delete the existing item before creating a new one.
fi: Tämänniminen @plugin on jo olemassa. Valitse jokin muu nimi tai poista olemassaoleva ennen uuden luomista.

en: View mode
fi: Näyttötila

en: Administer access rulesets
fi: Ylläpidä pääsysääntösarjoja

en: Add, delete and edit custom access rulesets.
fi: Lisää, poista ja muokkaa kustomoituja pääsysääntösarjoja.

en: Pick an animal
fi: Valitse eläin

en: Replace text with "hello world"
fi: Korvaa tekstiä "hello worldillä"

en: Sample Content
fi: Esimerkkisisältö

en: Delete this row
fi: Poista tämä rivi

en: Link 1
fi: Linkki 1

en: Link 2
fi: Linkki 2

en: Link 3
fi: Linkki 3

en: Drop Down Menu
fi: Alasvetovalikko

en: remain here
fi: pysy täällä

en: Go to your account
fi: Mene käyttäjätiliisi

en: your account
fi: käyttäjätilisi

en: Login Success
fi: Kirjautuminen onnistui

en: Choose animal
fi: Valitse eläin

en: Configure animal
fi: Säädä eläintä

en: Sheep
fi: Lammas

en: Configure sheep
fi: Säädä lammasta

en: Lizard
fi: Lisko

en: Configure lizard
fi: Säädä liskoa

en: Raptor
fi: Hirmulisko

en: Configure raptor
fi: Säädä hirmuliskoa

en: Choose your animal
fi: Valitse eläimesi

en: Name your sheep
fi: Nimeä lampaasi

en: What kind of sheep
fi: Minkälainen lammas

en: You have a @type sheep named "@name".
fi: Sinulla on @type lammas nimeltä "@name".

en: Name your lizard
fi: Nimeä liskosi

en: Venomous
fi: Myrkyllinen

en: You have a @type lizard named "@name".
fi: Sinulla on @type lisko nimeltä "@name".

en: non-venomous
fi: ei myrkyllinen

en: venomous
fi: myrkyllinen

en: Name your raptor
fi: Nimeä petosi

en: What kind of raptor
fi: Minkätyyppinen peto

en: Eagle
fi: Kotka

en: Hawk
fi: Haukka

en: Owl
fi: Pöllö

en: Domesticated
fi: Kesytetty

en: You have a @type @raptor named "@name".
fi: Sinulla on @type peto nimeltä "@name".

en: wild
fi: villi

en: domesticated
fi: kesytetty

en: Jump!
fi: Hyppää!

en: Return to the examples page.
fi: Palaa esimerkkisivulle.

en: You successfully jumped! !return_link
fi: Hyppäsit onnistuneesti! !return_link

en: Simple Form
fi: Yksinkertainen lomake

en: Animal
fi: Eläin

en: Post-Login Action
fi: Kirjautumisen jälkeinen toiminto

en: Successful Jumping
fi: Onnistunut hyppääminen

en: Chaos Tools (CTools) AJAX Example
fi: Chaos Tools (CTools) AJAX Esimerkki

en: Master
fi: Isäntä

en: Transform dashes in URL to spaces in term name filter values
fi: Muunna verkko-osoitteen väliviivat välilyönneiksi termien nimien suodatinarvoissa.

en: View: @view
fi: Näkymä: @view

en: View: @view: @display
fi: Näkymä: @view: @display
